+90 216 390 92 43

Sosyal Medyada Biz}

KURUBAKLAGİLLER NASIL PİŞİRİLMELİ?


Vitamin ve mineral açısından zengin olan kurubaklagiller, lif yönünden de zengindir. Üzerinde önemle durulması gereken konu bakliyatların pişirilmesidir. Çünkü bu besinler, dikkatli pişirilmezse vitamin ve mineraller değerlerinde ciddi kayıplar meydana gelebilir.

Kurubaklagillerin Pişirilmesi ile İlgili Püf Noktalar:

Bakliyatınızı pencere veya güneş ışığı alan yerlerden uzakta, pişirme yaptığınız alandan uzakta, bulaşık makinesinden uzakta saklamalısınız.
Bakliyatın taze olup olmadığını anlamak için suya koyun. Taze olanlar dibe çökerken bayat olanlar su yüzüne çıkar.
Bakliyatı pişirme öncesinde haşlıyorsanız pişirme suyuna tuz ilave etmeyin.
Bakliyatı haşlarken tencereye atacağınız bir tutam karbonat, bakliyatın daha kolay pişmesini sağlar.
Bakliyat pişirilmeden önce en az 24 saat suda bekletilmeli. Sindirim sistemi rahatsızlığı olanlar ilk ıslatma suyunu dökebilirler, ancak bu B grubu vitaminlerin kaybolmasına neden olur.

Acil durumlar veya suda bekletilmesi unutulduğu zamanlarda, bakliyatı tencerede 5 dakika haşlayın ve tencereyi ocaktan alarak, ağzı kapalı bir şekilde 1 saat bekletin. Böylece 24 saat evvel ıslatılmış gibi olur.

Bakliyat pişirirken bir çay kaşığı kimyon yemeğe hem tat katar hem de yemeğin gazını alır.
Bakliyatı, salata ve piyazlarda kullanmak üzere pişiriyorsanız, haşladıktan sonra kendi sularının içinde soğumaya bırakın. Bu yöntem, bakliyatın kabuklarının açılmasını önler ve daha diri bir görüntü sağlar.

Öğünlerinize kurubaklagil eklemeyi unutmayın?

29 Nisan 2018
1.241 kez görüntülendi